"Phos phere i e de kai aithben"

ALL STAR GAME 2013 – intr-un cuvant „SPECTACOL”

DSC05855

ALL STAR GAME  a facut din Craiova  pentru o zi Capitala Baschetului Romanesc.

Pentru inceput atmosfera a fost incalzita incepand cu orele 16 de TINERELE SPERANTE. Un meci antrenant care s-a incheiat cu un scor egal intre cele 2 echipe. SUD vs NORD 112 – 112. Din echipa sudului au facut parte si 3 baschetbalisti U23 ai SCM Universitatea Craiova (Andrei Damian, Marius Ciotlaus si Catalin Petrisor)

Unul dintre momentele impresionante s-a petrecut in pauza mare a meciului Tinerelor Sperante cand pe teren au intrat niste persoanele speciale care ne-au aratat o lectie de viata. Ne-au demonstrat ca daca iti doresti si vrei poti sa faci orice indiferent de situatia in care te afli.

DSC05859

Dupa primul meci din Polivalenta, atmosfera a fost incinsa de Anna Lesko.

Dupa ora 18:00, in fata a peste 4000 de persoane, a inceput Meciul celor mai buni jucatori de Baschet din Romania ai Ligii Nationale de Baschet.

Spectacol, premii si mult entuziasm atat din partea celor de pe teren cat si din tribune, Harlem Shake executat de bastchetbalisti la jumatatea ultimul sfert din partida, un Darby cu cap de leu, arbitrii eliminati din joc. Atat meciul, dar mai ales pauzele au facut ca atmosfera sa explodeze de-a binelea

Sfarsitul de meci a adus pe tabela un scor egal pentru cele 2 echipe Sud vs Nord 114 – 114 (35-35, 29-24,31-23,19-32)

In prima pauza a meciului a avut loc competitia de aruncari de 3 puncte. In semifinale au fost 4 jucatori: Levar Seals (13 reusite din 25), Virgil Stanescu (9/25), Steven Ross(16/25) si bineinteles Rade Dzambic (17/25). In finala batalia  s-a dat intre Rade Dzambic si Steven Ross, castigatorul fiind baschetbalistul craiovean care a reusit sa 15 aruncari fata de coechipierul sau care a reusit doar 12.

In pauza mare atmosfera s-a incins la maxim in momentul in care a inceput competitia de slam dunk unde au concurat 5 jucatori: Travis Bureau, Darby, Booth, Archie si Gutoaia.  Finala a avut loc intre Bureau (care a impresionat publicul cu un slam dunk de exceptie, a sarit peste colegul sau Rade Dzambic care se afla pe o motocicleta, insotit fiind de o frumusete blonda) si Gutoaia (cel care a reusit sa faca un slam dupa ce a sarit peste 3  persoane, unul dintre ele fiind chiar leul nostru SIMBA) si de aceasta data castigatorul a fost craioveanul nostru Bureau.

Ultima pauza  a fost pentru spectatori, ia cel mai norocos din sala a fost Valentin, un copil din tribuna H care a reusit sa prinda mingea castigatoare( la inceputul meciului jucatorii au aruncat in tribune mingi, doar una dintre ele era castigatoare, cea portocalie). Valentin a reusit sa introduca mingea in cos si a plecat acasa mai bogat cu 200 euro-bravo Valentin.

La final terenul a fost inundat de baloane alb-albastre, iar jucatorii si-au primit premiile.

MVP – All Star Game 2013 – Dominique Archie(BC Timisoara)

MVP Sperante – Vlad Negoitescu (Asesoft Ploiesti)