MADI CRAIOVA

"Phos phere i e de kai aithben"

Volei masculin: Romania – Croatia 1-3

Nationala Romaniei nu reuseste sa se impuna nici in fata echipei din Croatia, pierzand la scorul de 1-3 ultimul meci din primul Turneu de calificare pentru Campionatul European desfasurat in Muntenegru!

Romania incepe foarte bine meciul, sportivii antrenati de Danut Pascu castigand primul set in fata Croatiei cu scorul de 25-22, iar in cel de al doilea set pierzand la limita dupa ce conduc majoritatea actului secund, scorul fiind de 26-24 pentru Croatia. Nici setul 3 nu incepe rau pentru nationala noastra, insa finalul apartine din nou Croatiei care isi adjudeca setul 3 cu scorul de  25-20. Ultimul act al meciului apartine din nou nationalei Croatiei care nu dau nici o sansa voleibalistilor romani, incheind tabela de marcaj la 25-16.

DSC05824

Dupa cele 3 zile ale primului Turneu de calificare pentru Campionatul European, Romania termina cu o victorie si doua infrangeri, in timp ce Croatia produce surpriza grupei reusind sa castige toate cele 3 partide jucate, plecand in acest sens cu prima sansa pentru calificarea la Campionatul European!

Dar sansele nu sunt pierdute pentru nici una din cele 4 echipe deoarece in perioada 24-26 va avea loc ce de-al doilea Turneu de calificare care se va desfasura in Croatia!!

Mult succes echipei Romaniei: jucatorilor si antrenorilor!!