MADI CRAIOVA

"Phos phere i e de kai aithben"

Handbal feminin: SCM Craiova continuă în Cupa Cupelor.

Echipa de handbal feminin SCM Craiova s-a calificat în faza următoare a Cupei Cupelor după ce s-a impus și în partida a doua din cadrul turului 3 împotriva echipei sârbe Radnicki Kragujevac.

Oltenecele s-au impus de astă dată cu scorul de 28-24(11-12), după ce în prima partidă se impuseseră cu 28-22(13-12).

La fel ca și în primul meci prima parte a partidei a doua a fost foarte echilibrată, echipa oaspete fiind mai tot timpul în avantaj, la pauză acestea având un punct avans, 11-12. În partea secundă a meciului echipa olteană a intrat mult mai hotărâtă în joc , a egalat la 12, după care a preluat conducerea care a durat până la finalul acestuia când au incheiat partida la scorul de 28-24, asigurându-și astfel accederea în faza următoare a Cupei Cupelor.

Pentru SCM Craiova au marcat: Florica – 6 goluri, Iovănescu – 6 goluri, Horobeț – 4 goluri, Băbeanu – 4 goluri, Șelaru – 2 goluri, Georgescu – 2 goluri, ZivKovic – 2 goluri, Ianăși – 1 gol, Cioaric – 1 gol.
Pentru Radnicki Kragujevac au înscris: Todorovic – 7 goluri, Radosavljevi – 5 goluri, Dukic – 4 goluri, Prijovic – 3 goluri, Janjusevic – 3 goluri, Simic – 1 gol, Tatar – 1 gol.

Simona Gogîrlă: ”Felicit echipa noastră pentru această calificare, o calificare muncită, pentru că deși nu trebuia să avem emoții la aceste 2 jocuri chiar ne-a bătut inima foarte tare și mă bucur că am reușit să ne mobilizăm în cele 2 reprize și în meciul de ieri și în cel de azi și să jucăm la adevărata noastră valoare. Vreau să felicit și echipa adversă, o echipă tânără, o echipă de perspectivă. Vreau să mulțumesc și spectatorilor care au fost aproape de noi pe parcursul întregului meci, pentru că noi chiar am simțit ajutorul lor din tribună și chiar am avut nevoie mai ales în prima repriză. Le mulțumim și sperăm să îi avem și la următoarele meciuri.”