MADI CRAIOVA

"Phos phere i e de kai aithben"

Baschet (M): Ciotlăuș și Damian au punctat azi în 2 Ligi

Tinerii echipei de baschet masculin SCM Universitatea Craiova, Marius Ciotlăuș și Andrei Damian,  au fost astăzi protagoniștii a doua meciuri în două Ligi distincte.

Cele două speranțe ale echipei de baschet a Craiovei, dar și componenți ale echipelor de juniori a României, au început ziua cu o partidă în cadrul Ligii 1 unde în Sala Sporturilor ”Ion Constantinescu” din Craiova au primit vizita echipei CS Rapid București. Oltenii au pierdut partida la scorul de 76-86(20-15,27-22,17-25,12-24), după un meci în care au fost în avantaj mai bine de 3 sferturi din competiție. Andrei Damian a terminat partida cu 39 de puncte, iar Marius Ciotlăuș cu 22 de puncte.

Seara s-a încheiat pentru cei doi cu partida din cadrul Ligii Naționale de baschet masculin dintre SCM U Craiova și BC Timișoara, meci în care alb-albaștri s-au impus cu scorul de 96-75. Andrei Damian a fost prezent pe teren 7:36 minute (în sfertul 2 și sfertul 4), a înscris un coș de 2 puncte + o recuperare. Marius Ciotlăuș a fost prezent pe teren pe finalul partidei, cumulând 3:59 minute și un coș de 2 puncte.

Andrei Damian: ”Ne bucurăm că am făcut astăzi un meci mare, acest lucru cred că i se datorează și lui Travis, ne bucurăm că am obținut o victorie la 21 de puncte diferență și sper ca și de acum încolo să obținem tot astfel de victorii. Mă bucur că am fost pe teren și sper ca antrenorul să ne acorde mai minute. Peste 3 zile mergem la Târgu-Jiu, la ora 18:00, să câștigăm, îi așteptăm și pe suporteri, și îi așteptăm și la Steaua dacă pot și dacă vor să vină. Mergem la victorie și acolo.

Întrebat ce va face de sărbători și dacă va ajunge să viziteze locurile natale, Andrei Damian originar din Ploiești a declarat: ”Din păcate nu, muncă, muncă și iar muncă”.

La final Andrei Damian a avut o urare pentru iubitorii sportului din Craiova: ”Crăciun fericit și la anul vă așteptăm în număr și mai mare dacă se poate”.