MADI CRAIOVA

"Phos phere i e de kai aithben"

Baschet (M): Oltenii au încheiat anul cu o victorie, dar și cu un loc 2 în clasament

Pe cât de dramatic a început ultima partidă desfășurată de echipa de baschet SCM U Craiova pe terenul echipei Steaua CSM EximBank în anul 2015, pe atât de frumos a fost sfârșitul, oltenii reușind să își adjudece meciul.

SCM U Craiova s-a impus la capătul celor 4 sferturi la scorul de 72-76(12-10,15-15,21-30,24-21) și a urcat pe poziția a 2-a în cadrul clasamentului Ligii Naționale de baschet masculin, având acumulate 24 de puncte (9 victorii, 6 înfrângeri).

Partida a început extrem de greu pentru olteni care după primele 5 minute de joc erau conduși cu scorul de 10-1, dar o cădere neașteptată a gazdelor și o revenire spectaculoasă a SCM-ului a făcut ca în minutul 8:52 al primului sfert egalitatea să se restabilească pe tabelă, 10-10, până la finalul primelor 10 minute de joc doar baschetbaliștii steliști reușind să mai înscrie un coș de 2 puncte. Meciul a continuat echilibrat în actul 2, ambele echipe reușind să acumuleze câte 15 puncte de fiecare parte, scorul înaintea pauzei mari fiind 27-25. Echipa olteană a intrat mult mai optimistă pe teren în sfertul 3, lucru ce s-a văzut la finalul sfertului 3, echipa din Craiova a reușit să înscrie 30 de puncte, în timp ce roș-albaștri au reușit doar 21. Deși ultimul act al partidei a fost câștigat de Steaua, 24-21, echipa gazdă nu a putut să refacă diferența, iar SCM-ul a încheiat anul cu o victorie ce i-a propulsat pe poziția secundă a clasamentului.

Pentru SCM U Craiova au marcat: Bozo Durasovic – 18 puncte, Djordje Micic – 16 puncte, Cătălin Burlacu – 14 puncte, Bogdan Popescu – 14 puncte, Travis Bureau – 8 puncte, Aaron Johnson – 5 puncte, Radenko Pilcevic – 1 punct. A mai evoluat Vlad Negoițescu.

Pentru Steaua CSM Eximbank au înscris: Marko Marinovic – 19 puncte, Titus Nicoara – 15 puncte, Denis Ikovlev – 11 puncte, Wilburn Amis IV – 10 puncte, Nikola Malesevic – 6 puncte, Christopher Cooper Williams – 4 puncte, Mihail Octavian Paul – 3 puncte. Au mai evoluat Adrian Roșu și Ionuț Drăgușin.