MADI CRAIOVA

"Phos phere i e de kai aithben"

Volei (M): Iar 5 seturi la Craiova, meci nebun în cadrul etapei a 13-a

SCM U Craiova nu contenește să ne facă surprize, când te aștepți la un meci scurt, victorie de 3 puncte, iată că oltenii nu se dezmint și ne țin la sală pentru un meci de infarct de 5 seturi cu ultima echipă clasată VCM LPS Piatra Neamț.

Scor final SCM U Craiova – VCM LPS Piatra Neamț 3-2(25-13,25-22,21-25,31-33,15-12).

Oltenii au început cum au știut ei mai bine cu 2 seturi câștigate fără drept de apel la 13 și 22, urmate de alte 2 seturi în care echipa din Piatra Neamț a renăscut parcă din propria cenușă, reușind să ducă partida la 2-2 și un set decisiv care a mers cap la cap până la 12-12, urmat de 3 puncte consecutive ale voleibaliștilor din Bănie care și-au trecut astfel în agendă a 13-a victorie consecutivă din Divizia A1.

Dănuț Pascu: ”Mă simt ca și cum aș fi pierdut astăzi, pentru că nu avem voie la valoarea noastră și la pretențiile noastre să pierdem punct cu Piatra Neamț acasă. Am jucat un primset foarte bine, al doilea set destul de bine dar au început să apară semnele și în setul 3 în nota caracteristică am tratat adversarul cu superficialitate, am desconsiderat jocul și s-a întors tot meciul de puteam să și pierdem astăzi. Sunt nemulțumit de atitudinea jucătorilor, de faptul că nu sunt serioși până la capăt, de 2 zile le spun să tratăm meciul cu seriozitate și să fim atenți la fiecare punct. Până la urmă este bine că am câștigat, este totuși o victorie, partea proastă este că am pierdut 1 punct față de distanța cu urmăritoarele , punct ce este posibil să ne coste. Nu ne râmâne decât datoria să recuperăm acest punct la Galați.”

În celelalte partide ale Etapei a 13-a s-au înregistrat următoarele rezultate:
CSM București – AS Volei Club Caransebeș 3-2(25-19,31-33,15-25,25-18,15-10)
CS Știința Explorări Baia Mare – CS Dinamo București 3-1(25-15,18-25,25-18,25-21)
ACS Volei Municipal Zalău – CVM Tomis Constanța 3-0(25-0,25-0,25-0)
CS Unirea Dej – CS ”U” Cluj 3-0(25-19,25-18,25-15)
LMV Tricolorul Ploiești – CS Arcada Galați 0-3(22-25,27-29,17-25)

Pentru SCM U Craiova urmează partida din cadrul etapei a 14-a în compania formației CS Arcada Galați, miercuri 03.02.2016, ora 17:30. Meciul va fi transmis în direct la Digi Sport.