MADI CRAIOVA

"Phos phere i e de kai aithben"

Handbal (F): Victorie superbă pentru SCM Craiova în fața Clujului

Etapa a 19-a a Ligii Naționale de handbal feminin a adus în Sala Polivalentă din Craiova o confruntare care,  pe cât de antrenantă și spumoasă a fost, pe atât de superb  s-a încheiat,  echipa gazdă SCM U Craiova reușind să obțină  cele 3 puncte puse în joc.

Echipa de handbal feminin SCM U Craiova s-a impus în fața oaspetelor de la U Alexandrion Cluj la scorul de 30-29(16-13).

Dacă începutul a fost mai greu pentru oltence care au reușit să înscrie primul lor gol abia în minutul 6, fiind conduse până în acel moment cu 2-0 de către echipa oaspete, SCM-ul a apăsat pe pedala de accelerație egalând la 3 prin lovitura de pedeapsă reușită fără nici o emoție de către Zivkovic, dar și să preia frâiele partidei, 4-3, și să se distanțeze la patru goluri în minutul 14, 8-4. Grație și celor două eliminări din tabăra clujeană(minutele 17-19), echipa din Craiova s-a dus la șase lungimi în minutul 25,14-8, însă indicațiile precise de pe margine ale antrenoarei Carmen Amariei au făcut ca jocul echipei oaspete să renască și să reducă din diferență astfel că la pauză SCM-ul mai avea doar trei goluri avans(16-13).

Oltencele au intrat pe teren mult mai doritoare de câștig în partea a doua a jocului iar în minutul 36 tabela de marcaj arăta 20-15, iar jocul precis a făcut ca pentru a doua oară în timpul partidei SCM-ul să se distanțeze la șase goluri față de adversare, 22-16. Dar cum lucrurile bune de puține ori merg strună iată că s-a produs și șocul meciului atunci când la un atac al echipei U Alexandrion Cluj, jucătoarea Craiovei Carmen Șelaru s-a accidentat după ce a căzut pe mâna dreaptă, aceasta fiind înconjurată imediat de medicii echipei, dar și cei de la Salvare, care i-au imobilizat brațul. Pe fondul celor produse U Cluj a micșorat diferența la două lungimi, 25-23, urmând ca partida să se desfășoare la foc automat până la final. În minutul 58 echipa oaspete a agalat la 29, iar un minut mai târziu clujencele au pierdut șansa de a prelua conducerea meciului după ce mingea trimisă de Laslo a nimerit bara. Ultimul atac al partidei a revenit echipei din Craiova care cu 5 secunde înainte de finalul partidei încă nu reușise să trimită mingea către poarta Clujului, iar oaspetele se vedeau deja plecând acasă cu un punct din Bănie. Inevitabilul s-a produs în ultima secundă a jocului atunci când Cristina Florica a primit mingea și a înscris de pe extremă stabilind scorul partidei, 30-29.

Oltencele au obținut victoria, cele 3 puncte puse în joc , au acumulat 29 de puncte în clasament, dar din păcate accidentarea jucătoarei Carmen Șelaru a umbrit bucuria victoriei.

Pentru SCM Craiova au marcat: Băbeanu – 8 goluri, Zivkovic – 5 goluri, Florica – 5 goluri, Gavrilă – 4 goluri, Iovănescu – 4 goluri, Horobeț – 2 goluri, Cioaric – 2 goluri.
Pentru U Alexandrion Cluj au înscris: Laslo – 12 goluri, Chintoan – 5 goluri, Tetean – 4 goluri, Boian – 3 goluri, Dindiligan – 2 goluri, Biriș – 2 goluri, Popa – 1 gol.

Simona Gogîrlă: ”Un meci nebun pentru că ni l-am făcut noi, am avut de 2 ori 6 goluri și din păcate nu am știut să gestionăm punctele când am fost în superioritate numerică și din cauza aceasta ne-am făcut meciul foarte greu. Vreau să felicit fetele pentru victorie și întradevăr putem spune că a fost o victorie muncită, chiar s-a pus suflet și vreau să mulțumesc spectatorilor din tot sufletul pentru că au fost alături de noi pe tot parcursul meciului indiferent de evoluția scorului. La finalul meciului vă spun că am gândit următoarele, să avem putere, să ne dea Dumnezeu minte să ajungem să aruncăm la poartă și să dăm gol. Plâng de bucurie, în viața unui sportiv există și înfrângeri, există și victorii, dar sunt bucuroasă că am câștigat astăzi acest meci și vreau să felicit fetele pentru acest lucru. A fost cea mai grea victorie și cea mai trăită cu maximă intensitate simțeam că nu mai am aer, strigam la fete cât puteam, dar nu mă auzeau și le mulțumesc pentru puterea de care au dat dovadă, mai ales Cristinei Florica care astăzi a jucat extraordinar, a făcut un meci foarte bun.”

În legătură cu jucătoarea Carmen Șelaru care din păcate s-a accidentat în timpul meciului Simona Gogîrlă a avut de adăugat: ”Cred că este fractură, avea osul ieșit, arăta groaznic, cu siguranță va avea nevoie de o pauză, este o pierdere mare, pentru noi este un om de bază în apărare și în atac. Din păcate acesta este sportul, unul de contact care aduce câteodată și accidentări mai grave”.

Daniela Băbeanu: ”Un meci pe care ni l-am făcut singure greu și din care până la urmă am reușit să scoatem maximum, cele 3 puncte care ne interesau”.

Carmen Amariei: ”Orice meci al nostru în Liga Națională înseamnă luptă, devotament, angajament, încredere, să ne autodepășim la fiecare dispută pe care o avem. Fetele plângeau pentru că au muncit , și-au dorit foarte mult să luăm măcar un punct la această dispută și cred că golul Cristinei Florica, ultimul, a fost pur noroc și o greșeală enormă din partea portarului nostru care a făcut o mișcare pe care nu trebuia să o facă. Normal că suferă, iar acum este un moment foarte dificil pentru mine să le remontez pentru că noi avem o etapă foarte grea acasă cu Rapidul, pentru noi meciul de aici a fost practic un meci de pregătire la ceea ce urmează, pentru că în calculele mele eu nu am pus cele 3 puncte de pe terenul Craiovei, așa cum nu am pus nici punctul de pe terenul Coronei Brașov, însă cred că puteam face un rezultat mare și din păcate rezultatul spune una, dar echipa mea a învins. Suntem niște ănvingătoare, luptătoare și sunt mândră de echipa mea. Nu îmi place să le văd plângând, sunt niște copii extraordinari cu un suflet foarte mare, care dau totul pentru handbal, din păcate plânsul după meciul de astăzi este pur și simplu frustare, pentru că în ciuda muncii nu am reușit nici măcar un punct deși eu le-am spus că pentru mine nu contează absolut deloc rezultatul de pe tabelă, contează ce facem noi pe teren, iar eu pot să le felicit din tot sufletul, sunt adevărate spartane, sunt o echipă și o să vadă că în cariera lor o să se mai întâlnească cu asemenea momente și sper din tot sufletul pentru ele ca aceste momente să se încheie cu un plus de bucurie și nu de tristețe pentru că la un asemenea joc și o asemenea dorință de a câștiga și luptă în echipă rar o vedem la echipe așa de tinere cum suntem noi.”

În legătură cu accidentarea lui Carmen Șelaru, antrenoarea echipei din Cluj a adăugat: ”Mi s-a făcut rău instantaneu, nu știu ce are, unde s-a lovit pentru că erau și fetele si staff-ul medical în preajma ei. Sper să nu fie o accidentare grea și gravă care să o țină departe de teren. Îmi este foarte dragă Carmen și ca multe alte fete de aici de la Craiova din echipă cu care am și lucrat și ar fi un mare păcat să nu mai poată să evolueze o perioadă de timp, pentru că ar fi atât în dezavantajul ei cât și al echipei”.

În cadrul etapei a 20-a a Ligii Naționale de handbal feminin SCM Craiova va evolua pe terenul echipei CSM Ploiești în Sala Sporturilor Olimpia, sâmbătă 20 februarie, începând cu ora 12:00. Partida va fi transmisă în direct la Digi Sport.