MADI CRAIOVA

"Phos phere i e de kai aithben"

Volei (M): Oltenii au mai făcut un pas către Titlu, Craiova – Zalău 2-0 la general

O nouă zi, o nouă partidă în cadrul Finalei Diviziei A1 la volei masculin, un nou deznodământ pe sufletul suporterilor olteni care astăzi au asistat la Victoria cu numărul 2 din cadrul ultimului act al celui mai important campionat de volei din România.

SCM U Craiova s-a impus și astăzi în fața contracandidatei la Titlu, ACS Volei Municipal Zalău, cu același scor ca și în prima partidă: 3-1(25-18,25-17,24-26,25-20).

Dacă în partida de ieri băieții conduși de Dănuț Pascu și Claudiu Mitru cedau primul set al partidei, astăzi alb-albaștri au intrat mult mai montați pe teren fapt ce s-a văzut de la început în modul de joc al acestora, dar și scorul de pe tabela, 25-18,25-17. Setul 3 a fost unul care i-a ținut cu sufletul la gură pe toți cei prezenți în Sala Polivalentă din Craiova, fiind și singurul în care echipa oaspete a atacat mai mult și pe care și l-au și adjudecat în prelungiri, 24-26.
În setul 4 SCM-ul nu a mai riscat deloc, voleibaliștii și-au dat silința pentru a face un joc exact și au încheiat partida la -20, fapt ce îi aduce și mai aproape de Titlul de campioni, oltenii mai având nevoie de o singură victorie pentru a urca pe prima treaptă a podiumului.

„Am mai făcut un pas destul de important către titlu. Sunt mulţumit de evoluţia băieţilor, sunt supermulţumit de atmosfera pe care au creat-o acest public minunat. Ne aşteaptă un meci sau două foarte grele la Zalău. Un public asemănător cu cel de astăzi va fi şi la Zalău, care va încuraa echipa lor. Tocmai de aceea trebuie să fim puternici, echilibraţi şi să jucăm foarte bine. Sunt mulţumit de băieţi, s-au mobilizat foarte bine şi asta îmi dă încredere pentru jocurile viitoare. „ a declarat la finalul partidei antrenorul SCM-ului, Dănuț Pascu.

Bogdan Ene și căpitanul alb-albaștrilor Laurențiu Lică s-au arătat încântați de atmosfera din Polivalenta craioveană, dar se așteaptă la meciuri de mare luptă la Zalău, unde atmosfera va fi de asemenea infernală.

Au fost două victorii muncite, meritate şi cred că se poate spune că au fost meciuri pentru o finală. Publicul a fost peste aşteptări şi ne-a purtat spre aceste două succese. Finala nu este jucată, ne aşteaptă o deplasare infernală la Zalău, şi acolo publicul este la fel de fierbinte ca aici.”– Bogdan Ene

Am reuşit să câştigăm astăzi cu 3-1 şi mă bucur că nu am jucat al cincilea set. Mi-era teamă la un moment dat că se poate întâmpla asta, dar publicul a simţit că trecem prin momente grele şi ne-a încurajat. Va fi foarte greu să ne impunem la Zalău. Dacă vom evolua chiar mai bine decât astăzi, probabil vom reuşi.” – Laurențiu Lică

volei

Mai multe poze din partida se pot vedea aici: SCM U Craiova – ACS Volei Municipal Zalău 3-1(meci 2)