MADI CRAIOVA

"Phos phere i e de kai aithben"

Handbal (M): Tricolorii joacă Finala Mare în cadrul Campionatului Mondial Universitar

Echipa Națională Universitară de handbal masculin a României va juca pentru aur la Campionatul Mondial Universitar după ce în cadrul Semifinalei competiției s-a impus în fața țării gazde, Spania, cu scorul de 29-26(18-11).

Un meci în care tricolorii au luptat de la primul și până la ultimul minut. O putem numii o partidă nebună după modul cum au evoluat cele 2 reprize. Dacă în primele 30 de minute românii au condus fără drept de apel, la pauză având un ecart de 7 goluri, 18-11, ceea ce dădea impresia că partida este ca și câștigată, totul s-a schimbat în repriza secundă când timp de 10 minute România nu a putut fructifica nici o aruncare spre poartă, văzându-se egalată în minutul 40, 18-18. Egalarea a adus cu sine și redresarea Naționalei României care a început din nou să înscrie și să se distanțeze la 3 goluri, 22-19, dar o nouă zvâcnire a Spaniei i-a adus pe aceștia pentru prima oară în avantaj pe tabela de marcaj ,23-24, în ultimele 10 minute ale partidei. Finalul a fost unul apoteotic, tricolorii dându-și seama că este ultima șansă pentru a arăta tuturor că merită să joace pentru aur la această competiție, fapt ce i-a adus din nou în avantaj în minutul 54, 25-24. La final România a închis partida la 3 goluri distanță, 29-26, trimițând țara gazdă să joace pentru bronzul competiției, în timp ce tricolorii vor aștepta partida dintre Japonia și Coreea pentru a-și afla adversara din Marea Finală.

România – Spania

Repriza I: 1-0, 2-0, 2-1,3-1,3-2,4-2,5-3(min. 7), 6-3,7-3,7-4,8-4,10-7,11-7,11-8(min. 17), 12-8, 13-8,13-9,13-10,14-10(min. 21), 15-10,16-10,17-10,17-11,18-11.

Repriza a II-a: 18-12,18-13(min. 34), 18-14, 18-15, 18-16,18-17(min. 39), 18-18(min. 40), 19-18, 20-18,20-19,21-19,22-19,22-20,22-21,23-21,23-22,23-23,23-24,24-24,25-24(min. 54), 26-24,26-25,27-25,28-25,28-26,29-26.

De remarcat și la meciul Naționalei masculine aportul mare al portarilor care au făcut o partidă foarte bună.

Finala va avea loc duminică 3 iulie începând cu ora 18:30 și va fi transmisă în direct la Eurosport 2.

Lotul Echipei Naționale Universitare de handbal masculin a României este alcătuit din: