MADI CRAIOVA

"Phos phere i e de kai aithben"

Handbal (F): SCM Craiova și CSU Danubius Galați primele învingătoare în ziua 1 de la ”Cupa Craiovei”

Vineri 19 august în Sala Polivalentă din Craiova s-au desfășurat primele partide ale turneului ”Cupa Craiovei” la handbal feminin, competiție în cadrul căreia participă 4 echipe: SCM Craiova, HCM Rm. Vâlcea, CSU Danubius Galați și HC Dunărea Brăila.

Gazda SCM Craiova a dat startul competiției în compania unei alte echipe oltene, HCM Rm. Vâlcea, în fața căreia s-a și impus la o diferență considerabilă de 12 goluri, scor final 35-23(16-12), la capătul unei partide în cadrul căreia jocul a fost echilibrat doar în prima parte a primei reprize, 3-3,6-5,8-8, urmată de o desprindere a echipei din Craiova la 4 goluri, 16-12, după primele 30 de minute. Repriza secundă a fost dominată clar de echipa condusă de Bogdan Burcea, ecartul dintre cele două formații crescând considerabil cu fiecare minut scurs din partidă, 21-15,25-17,28-19,31-21,35-23 în final.

Pentru Craiova au marcat: Zamfir – 11 goluri, Ianăși -6 goluri, Andrei – 4 goluri, Băbeanu – 4 goluri, Zaremba – 3 goluri, Șelaru -2 goluri, Trifunovic – 2 goluri, Nikolic – 2 goluri, Burlacenko – 1 gol

Pentru HCM RM. Vâlcea au marcat: Belevska – 9 goluri, Adespii – 4 goluri, Gomes Barbosa – 3 goluri, Simion – 2 goluri, Florica – 2 goluri, Khouidi – 1 gol, Gavrilă – 1 gol, Safta – 1 gol.

A doua partidă a zilei a produs și prima surpriză de la acest turneu amical, echipa nou promovată în Liga Națională de handbal feminin CSU Danubius Galați s-a impus în fața echipei HC Dunărea Brăila, la capătul unei partide extrem de strânse, victoria fiind obținută în urma executării unei lovituri de pedeapsă de la 7 m în ultimele 5 secunde ale partidei, scor final 30-29(17-16).

Pentru CSU Danubius Galați au înscris: Eșanu – 1 gol, Urse – 7 goluri, Georgescu – 2 goluri, Taivan – 1 gol, Artean – 4 goluri, Conache – 1 gol, Jovanovska -7 goluri, Livrinikj – 7 goluri.

Pentru HC Dunărea Brăila au înscris: Tiron – 9 goluri, Krnic – 7 goluri, Tătar – 5 goluri, Tănăsie – 2 goluri, Dincu – 2 goluri, Obedeanu – 2 goluri, Gheorghe – 2 goluri.